Jest to podstawowy element zabezpieczający urządzenie, jego fragment lub użytkownika przed czynnikami zagrażającymi.
Zasady działania bezpiecznika powinny:
- być zrozumiałe dla obsługi;
- być związane z czynnikiem zagrożenia;
- zapewniać wysoką pewność działania;
- zapewnić niski koszt produkcji lub użytkowania bezpiecznika.
Bezpiecznik elektryczny
? w potocznym znaczeniu nazywamy tak każde zabezpieczenie instalacji elektrycznej i odbiorników elektrycznych przed uszkodzeniem wynikającym z wystąpienia nadmiernego natężenia prądu. Zamiennie w potocznej mowie są używane sformułowania bezpiecznik ( w domyśle elektryczny np. topikowy) oraz bezpiecznik automatyczny odnoszący się do wyłączników instalacyjnych i różnicowoprądowych.
Wkrętkowy wyłącznik instalacyjny
? błędnie nazywany również bezpiecznikiem automatycznym lub bezpiecznikiem samoczynnym. Jest to rodzaj zabezpieczenia elektrycznego, w którym przez termiczne i mechaniczne zadziałanie elementów następuje przerwanie obwodu elektrycznego.
Wyłącznik nadmiarowy należy wkręcić w gniazdo bezpiecznika topikowego o gwincie E27 lub zamontować natablicowo. W przeciwieństwie do topikowego, po zadziałaniu wyłącznika obwód można ponownie zamknąć.
Wyzwalacz bimetalowy po przekroczeniu dopuszczalnej wartości prądu w obwodzie nagrzewa się co skutkuje jego wygięciem i otwarciem zestyku. Czas reakcji jest uzależniony od wartości prądu przeciążeniowego.
W przypadku wystąpienia zwarcia, elektromagnes umieszczony wewnątrz tego wyłącznika zwalnia naciąg sprężyny, która rozwiera styki i przerywa obwód. Działanie to jest natychmiastowe i niezależne od wartości prądu zwarcia.